تبلیغات
" معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد . معلم شهید رجایی " ساحل چابهار - آیا دانش آموزان ابتدایی نیاز به برنامه ریزی دارند؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ساحل چابهار
 

لطفا با نظرات ارزشمند خود ما را در داشتن وبی بهتر یاری نمایید با تشکر مدیر وبلاگ
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1391/04/8 توسط معلمی از دیار بلوچستان رئیسی


همه افراد در هر موقعیتی که قرار دارند ،به منظور انجام موفق فعالیت هایی که باید انجام دهند نیاز به برنامه ریزی دارند.در واقع برنامه ریزی برای استفاده مناسب از زمانی است که شخص در اختیار دارد .

امابرنامه ریزی کودکان ابتدایی با دیگر دانش آموزان متفاوت است ،چون شرایط خاص آنها از نظر سن ،پایه و مقطع تحصیلی  برنامه خاص خود را می طلبد.

کمک والدین به برنامه ریزی کودکان این است که آنها را از همان آغاز با برنامه ریزی آشنا کنند.پس توصیه می شود :

1-با الگو قرار دادن برنامه های دبستان برنامه  ریزی را به کودک یاد بدهید.مثلابه او بگویید :(اینکه باید در دبستان حاضر باشی،در ساعت معینی درس خاصی داری ودر ساعت معینی باید استراحت کنی ونهایتا در ساعت معینی باید به منزل برگردی ،حاکی از بر نامه ریزی در دبستان است.در منزل نیز اگر برنامه ریزی داشته باشی ،می توانی به درسهایت برسی  ،بازی کنی ،تفریح بروی ،وبه امور شخصی خود برسی ،تلویزیون تماشا کنی ،به منزل اقوام بروی  ،در غیر این صورت ،دچار سرگردانی می شوی ،وقتت هدر می رود و نمی توانی کارهایت را انجام دهی.)

2-سعی کنید خودتان الگوی مناسبی برای او باشید و با برنامه ریزی در امور منزل به صورت غیر مستقیم برنامه ریزی را به او آموزش دهید.

3-با توجه به وضعیت خاص دانش آموزان ابتدایی در کوتاه بودن زمان توجه و تمرکز آنها و اینکه خیلی زود خسته می شوند ،نباید از آنها انتظار داشت  که اوقات طولانی را صرف یادگیری کنند .بنابر این ،زمان انجام تکالیف و خواندن دروس باید با شرایط و ویژگی های خاص این دوره متناسب باشد .

4-توجه داشته باشید که برنامه منزل طوری تنظیم شود که متناسب با برنامه دبستان باشد ،یعنی کودک پس از انجام آن برنامه ،تکالیف و برنامه های درسی روز بعد را انجام داده باشد.

5-برنامه کودک نباید صرفا درسی باشد ،بلکه باید در آن همه فعالیت های مورد علاقه اش وجود داشته باشد.

6-برنامه تنظیم شده برای کودکان ابتدایی باید ازانعطاف زیادی برخوردار باشد ،یعنی هر زمانی که لازم شد بتوانند برنامه را تغییر دهند.

7-کودکان با نظم وبرنامه را تشویق کنید تا این رفتار در آنها پایدار شود ودر آینده نیز از آن استفاده کنند.

منبع : تجارب آموزشی 

.: Weblog Themes By Pichak :.


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تماس با ما

ساحل چابهار

TEXT Create your flash banner online in 5 step Create your flash banner free online TEXT

دبستان آنلاین

مشق مهر
تمامی حقوق این وبلاگ برای ساحل چابهار محفوظ است | طراحی : ساحل چابهار
قالب وبلاگقالب وبلاگ