تبلیغات
" معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد . معلم شهید رجایی " ساحل چابهار - صد سال عمر کنید
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ساحل چابهار
 

لطفا با نظرات ارزشمند خود ما را در داشتن وبی بهتر یاری نمایید با تشکر مدیر وبلاگ
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 1391/05/13 توسط معلمی از دیار بلوچستان رئیسیبیشتر ما بر این‌ باوریم‌ که‌ وقتی‌ پا به‌ سن‌ می‌گذاریم، انواع‌ بیماری‌ها به‌ سراغ مان‌ می‌‌آیند و دیگر به ‌تنهایی‌ توان انجام‌ کارهایمان‌ را نداریم، اما تحقیقات‌ نشان‌ می‌‌دهد که‌ ما می‌توانیم‌ حتی‌ با وجود افزایش‌ سن، هوشیاری‌ ذهنی‌ و سلامت‌ جسمی‌ خود را حفظ‌ کنیم.


فراموشی‌ یا پوکی‌ استخوان‌ در کهنسالی‌، نشانه بروز بیماری است، نه‌‌ از کار افتادگی و نا توانی.یکی‌ از رازهای‌ مقابله‌ با دشواری‌ها و بحران‌ها در دوره سالمندی، کنار گذاشتن‌ نگرانی‌ و ناامیدی‌ است. هرگز نسبت به خودتان‌ احساس‌ ترحم‌ نکنید تسلیم‌ مشکلات نشوید.
در این صورت شک نکنید که عمرتان بسیار طولانی می‌شود.

مطالعات‌ دانشمندان‌ نشان‌ می‌‌دهد که‌ حدود 70 درصد از عوارض‌ به‌ ظاهر مرتبط‌ با افزایش‌ سن، قابل‌ پیشگیری‌ هستند و ما توانایی کاهش‌ آن‌ها را داریم. آنان معتقدند که‌ فقط‌ حدود 30 درصد از مسائل‌ مرتبط‌ با کهولت‌ به‌ طور ژنتیکی‌ در وجود فرد ریشه‌ دارند و چندان‌ قابل‌ پیشگیری‌ و تغییر نیستند.چه‌ عوامل‌ شخصیتی‌ و چه‌ عادت‌هایی ‌موجب‌ حفظ سلامتیِ حتی در دوران سالمندی خواهد بود؟

سیگار نکشیدن‌، تغذیه‌ درست و ورزش‌ در این‌ امر نقش‌ دارند، اما توجه‌ به‌ هفت عامل‌ مهم دیگر را هرگز فراموش‌ نکنید:


1ـ ذهن‌ خود را فعال‌ نگاه‌ دارید

تحقیق‌ روی‌ افراد سالخورده‌ و تندرست‌ نشان‌ می‌‌دهد که‌ آن‌ها از لحاظ‌ ذهنی‌ بسیار فعالند.

اگر مغز انسان‌ مانند هر ماهیچه‌ و عضو دیگری‌ مورد استفاده‌ قرار نگیرد، به‌ مرور زمان‌ ضعیف‌ می‌شود و تحلیل‌ می‌‌رود، اما با پرورش‌ و فعال‌سازی پیوسته‌ مغز می‌‌توان‌ همواره‌ بر رشد آن‌ افزود.

فراموش‌ نکنید مغز انسان‌، توانایی‌ یادگیری‌ مطالب‌ جدید را در هر سنی‌ دارد!

اما چطور می‌‌توان‌ ذهن‌ را فعال‌ و هوشیار نگاه‌ داشت؟ با مرور گذشته‌ خود می‌‌توانید به‌ کارهای‌ مورد علاقه‌تان‌ که‌ تا به‌ حال‌ فرصت‌ انجام‌ آن‌ها را نداشته‌‌اید، برسید. 

مثلاً اگر‌ به‌ یادگیری‌ زبان‌ علاقه‌ مندید، در کلاس‌ زبان‌ ثبت ‌نام‌ کنید، عضو انجمنی‌ خیریه‌ شوید یا هرکار دیگری که دوست دارید.

نکته‌ مهم‌ دیگر حفظ‌ «خوشبینی» است. اگر روحیه‌ای خوشبین‌ داشته‌ باشید، می‌‌توانید در شرایط‌ سخت‌ و بحرانی‌ بهتر عمل‌ کنید.

2ـ کار را فراموش‌ نکنید

در میان‌ افراد مسنِ تندرست‌، کمتر می‌‌توان‌ فرد تنبلی‌ را یافت. در واقع‌ کسانی‌ که‌ با وجود کهنسالی‌ تندرست‌ هستند، اغلب‌ در جوانی‌ همواره‌ کار و تلاش‌ کرده‌اند و از حرفه‌ خود لذت‌ برده‌اند. 

علاقه‌ به‌ شغل،‌ موجب‌ کاهش‌ استرس‌ و عوارض‌ مخرب‌ آن‌ می‌شود و از بروز انواع‌ سرطان‌ جلوگیری‌ می‌‌کند. به‌ این‌ ترتیب‌ یکی‌ از رازهای‌ طول‌ عمر به ویژه در زنان،‌ تلاش‌ و فعالیت‌ فراوان‌ آن‌ها است.

3ـ منضبط‌ باشید

بیشتر افراد سالمند و تندرست‌ با برنامه‌ریزی و انضباطی‌ خاص‌، روزهای‌ عمر خود را سپری‌ کرده‌اند. آن‌ها در ساعتی‌ مشخص‌ از خواب‌ بیدار می‌‌شوند و در زمانی‌ معین‌ به‌ رختخواب‌ می‌روند.

به ‌علاوه‌ در طول‌ روز، برنامه‌ تغذیه‌‌ای مشخصی‌ دارند و همواره‌ از کار و فعالیت‌ خود لذت‌ برده‌اند.

تحقیقات‌ نشان‌ می‌دهد که‌ این‌ افراد کمتر به‌ سیگار یا انواع‌ مواد اعتیادآور رو آورده‌اند. 

در ضمن چون‌ در ساعتی‌ معین‌ استراحت‌ می‌کنند یا بیدار می‌‌شوند و از تغذیه‌ مناسبی‌ هم‌ برخوردارند، معمولاً دچار اضافه ‌وزن‌ نمی‌شوند و خستگی‌ شدید، آنان را آزار نمی‌‌دهد.

4ـ به‌ دیگران‌ کمک‌ کنید و از این‌ کار لذت‌ ببرید

بسیاری‌ از افراد با وجود مشکلاتی‌ که‌ در زندگی‌ خود دارند، همواره‌ داوطلبانه‌ به‌ دیگران‌ کمک‌ می‌کنند.

آن‌ها کمک‌‌های خود را با عضویت‌ در انجمن‌های‌ خیریه‌ یا سازماندهی‌ برنامه‌هایی‌ برای‌ کمک‌ به‌ افراد نیازمند انجام‌ می‌دهند. این‌ نوع‌ فعالیت‌ها که‌ حضور بیشتر شخص‌ در جامعه‌ را به‌ همراه‌ دارد، اغلب‌ موجب‌ می‌‌شود خود فرد، کمتر بیمار یا دچار انواع‌ استرس‌ شود.

5ـ انگیزه‌های‌ خود را تقویت‌ کنید

اگر احساس‌ می‌‌کنید در زندگی‌ هدف‌ یا انگیزه‌ مشخصی‌ ندارید، باید خودتان‌ دست‌ به‌ کار شوید.

پزشکان‌ معتقدند که‌ افراد سالخورده‌ و تندرست‌ همواره‌ در طول‌ زندگی، انگیزه‌ها و اهداف‌ جدیدی‌ را در نظر گرفته ‌اند و با توجه‌ به‌ این‌ انگیزه‌ها و هدف‌های‌ نو همچنان‌ با سلامتی‌ به‌ زندگی‌ ادامه‌ داده‌اند.

شما هم‌ این‌ روش‌ را به‌ کار بگیرید. به‌ علاوه،‌ پیش‌ از این‌ که‌ یکی‌ از اهداف‌ خود را به‌ پایان‌ برسانید، به‌ فکر برنامه‌ بعدی‌ باشید تا خیلی زود‌ به‌ آن‌ مشغول‌ شوید.

6ـ به‌ خدا توکل‌ کنید

ایمان‌ به‌ پروردگار و اعتقاد به‌ خواست‌ او موجب‌ می‌شود فرد با آسایش‌ روحی‌ بیشتری‌ زندگی‌ را بگذراند. 

فرد مؤمن‌ با استرس‌ و تنش‌ کمتری‌ روبه ‌رو می‌شود. دانشمندان‌ هم به‌ رابطه‌ مستقیم‌ میان‌ ایمان‌ به‌ خدا و تندرستی‌ پی‌ برده‌اند. ایمان‌ به‌ خدا موجب‌ افزایش‌ اعتماد به ‌نفس در فرد می‌‌شود و همین‌ ویژگی‌ بر توانایی‌های‌ فرد می‌افزاید.


منبع : جزیره اسرار آمیز دانش 

.: Weblog Themes By Pichak :.


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تماس با ما

ساحل چابهار

TEXT Create your flash banner online in 5 step Create your flash banner free online TEXT

دبستان آنلاین

مشق مهر
تمامی حقوق این وبلاگ برای ساحل چابهار محفوظ است | طراحی : ساحل چابهار
قالب وبلاگقالب وبلاگ