تبلیغات
" معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد . معلم شهید رجایی " ساحل چابهار - دانستنی نگاره های اول ابتدایی
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ساحل چابهار
 

لطفا با نظرات ارزشمند خود ما را در داشتن وبی بهتر یاری نمایید با تشکر مدیر وبلاگ
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 1394/08/1 توسط معلمی از دیار بلوچستان رئیسی

دانستنی هایی درباره ی نگاره های اوّل ابتدایی

در نگاره ی 1، محیط شاد و صمیمانه ی خانه و روحیّه ی کار و تلاش حاکم بر آن، با ﺗﺄکید بردرس و کتاب و مطالعه و یگانگی و رابطه ی سالم و عاطفی اعضای خانه را القا و تفهیم می کند.

درنگاره ی 2، آزاده در حال آماده شدن برای اوّلین روز مدرسه است و اعضای خانواده با خوش حالی او را آماده و بدرقه می کنند و برادر کوچک تر نیز با شوق او را می نگرد و هم چنین پدر در حال آماده شدن است تا آزاده را در اوّلین روز مدرسه هم راهی نماید. دراین نگاره اهمّیّت دادن خانواده به درس و مدرسه ﺗﺄکید شده است.

درنگاره ی 3، آزاده و بقیّه ی دانش آموزان راه مدرسه را می پیمایند و با کوچه و خیابان و محلّه و مقرّرات عبور و مرور و چراغ راهنمایی و محل ّخط کشی عابر پیاده و پلیس راهنمایی آشنا می شوند. خیابان، پیاده رو، مغازه ، مسجد، میدان و مجسّمه ی مادر نیز از بخش های دیگر این نگاره به شمار می رود.

درنگاره ی 4، معرّفی محیط و کارکنان و محیط مدرسه هم راه با القای شور و نشاط و شادابی صورت می گیرد.

درنگاره ی 5، معرّفی محیط کلاس صورت می گیرد و بیننده با بچّه ها به کلاس درس می رود و آموزگار و محیط کلاس و متعلّقات آن را از نزدیک مشاهده می کند و خود را در محیط آشنای کلاسی می بیند که خودش اینک در آن قدم گذاشته است.

درنگاره ی 6، دانش آموزان با جریان یک روز تعطیل خانواده در محیط شاد پارک (بوستان)، سرگرمی های سالم، آموزش دوستی با طبیعت، رعایت نوبت و برقراری روابط سالم اجتماعی با دیگران را فرا می گیرند.

درنگاره ی 7، دانش آموزان با زندگی سرشار از تلاش روستائیان و نقش آنان درپیش رفت کشور، دوستی و مراقبت از حیوانات خانگی، محصولات، مشاغل، فراورده های تولیدی، لباس و ابزارهای کار روستائیان آشنا می شوند.

درنگاره ی 8، القای نگرش عاطفی مهربانی با حیوانات مدّ نظر بوده که در قالب بازدید و آشنایی با باغ وحش و معرّفی حیوانات در آن صورت می گیرد.

درنگاره ی 9، آشنایی دانش آموزان با نهاد مذهبی مسجد و آداب و رسوم مذهبی در حدّ توان یادگیری کودک با آهنگی ملایم و جذّاب صورت می گیرد.

درنگاره ی 10، دانش آموزان با یکی از آداب و سنن زیبا و کهن ایرانی (عید نوروز)، دید و بازدید، دوستی و نگه داشتن حرمت بزرگان خانواده آشنا می شوند.

بهتر است بدانیم که:

1-هر نگاره مجموعه ی متنوّعی از اطّلاعات و یک کلّ یک پارچه است که ابتدا دانش آموز با کلیّت آن آشنا می شود و درمرحله ی بعد اجزایی از درون آن استخراج می گردد و درمعرض دید وی قرار می گیرد تا توان ذهنی، قدرت و نگه داری مطالب درحافظه، میزان گسترش حوزه ی واژگان، میزان تسلّط بر زبان و میزان انطباق آموخته های او با اهداف، دراین بخش سنجیده می شود.

2-مدّت زمان تدریس برای نگاره ها (دو هفته ی اوّل مهر هر هفته دو نگاره و دو هفته ی آخر مهر ماه هرهفته سه نگاره) جمعاً ده نگاره پیش بینی شده است.البتّه هم کاران محترم می توانند مدّت زمان بیش تری را به صلاحدید خودشان به این امر اختصاص دهند.

3- آموزش کلمات (هم آغاز - هم پایان) از نگاره ی2، آغازمی شود.

4- بخش و صداکشی کلمات به عنوان یک فن و نه یک روش، می تواند در کتاب کارمورد استفاده قرارگیرد و به علّت رویکرد کلّی در کتاب فارسی بخش و صداکشی کلمات جایگاهی ندارد.

.: Weblog Themes By Pichak :.


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تماس با ما

ساحل چابهار

TEXT Create your flash banner online in 5 step Create your flash banner free online TEXT

دبستان آنلاین

مشق مهر
تمامی حقوق این وبلاگ برای ساحل چابهار محفوظ است | طراحی : ساحل چابهار
قالب وبلاگقالب وبلاگ